Nowoczesne oświetlenie hali produkcyjnej za pomocą lamp LED

oświetlenie hali produkcyjnej

W każdym zakładzie produkcyjnym niezmiernie istotne jest oświetlenie hal i magazynów. Tradycyjne żarówki generują duże koszty i trzeba liczyć się z wysoką temperaturą panującą w pomieszczeniach. Koszty można zaoszczędzić poprzez wykorzystanie nowoczesnego oświetlenia LED. Rozwój tej technologii wpływa na dostępność lamp dedykowanych do stosowania w zakładach przemysłowych. Oświetlenie hali produkcyjnej ma wpływ na efektywność firmy, jak również na warunki pracy i zdrowie zatrudnionych osób. 

Wysoki komfort pracy w hali

Podczas dobierania lamp stosowanych w przedsiębiorstwie nie należy kierować się wyłącznie ceną. Oświetlenie hali produkcyjnej ma wpływ na funkcjonowanie całej firmy. Nowoczesne lampy LED pozwalają uzyskać bardzo wysoki komfort pracy i równomierne doświetlenie całej przestrzeni roboczej, niezależnie od układu pomieszczenia. Można w ten sposób zmniejszyć ilość błędów produkcyjnych oraz uniknąć wypadków podczas wykonywania skomplikowanych czynności przez pracowników. Dodatkowe informacje na temat lamp na halę produkcyjną znajdziesz w naszym artykule zatytułowanym: “Jakie lampy na halę produkcyjną wybrać?”, do którego zapraszamy. 

Skuteczność świetlna i żywotność

Warto podkreślić, że oświetlenie hali produkcyjnej powinno gwarantować mocny strumień światła, dzięki któremu dobrze widoczne będą wszystkie szczegóły wyposażenia i obrabianych materiałów. Lampy produkowane w technologii LED mają dużo wyższą skuteczność świetlną niż tradycyjne żarówki. Dla porównania zwykłe świetlówki pozwalają na uzyskanie 60-100 lm/W (lumenów na wat), natomiast dla diod LED parametr ten wynosi około 135 lm/W. Oświetlenie hali produkcyjnej w formie lamp LED jest też dużo bardziej wytrzymałe, a w związku z tym mniej awaryjne. Oznacza to rzadziej wykonywany serwis i obniżenie kosztów obsługi.

Odwzorowanie kolorów

Bardzo ważnym czynnikiem jest również odwzorowanie barw. Wiele osób twierdzi, że lampy LED nie mogą generować światła naturalnego lub zbliżonego do światła słonecznego. Nie jest to prawdą, bo dostępne na rynku diody pozwalają na swobodne dobranie barwy do indywidualnych potrzeb. Oświetlenie hali produkcyjnej wymaga najczęściej stosowania źródła światła o barwie naturalnej lub zimnej. Należy wybierać lampy LED o współczynniku CRI 80 lub wyższym. Pozwala to na wierne odwzorowanie kolorów, na przykład, podczas weryfikacji malowania produkowanych elementów maszyn. Współczynnik odwzorowania barw niższy niż 80 może męczyć wzrok, a barwy nie będą wydawały się naturalne, dlatego takich lamp należy unikać.Jeśli jesteś na rynku repliki superklonu Rolex, Super Clone Rolex to miejsce, w którym można się udać! Największa kolekcja fałszywych zegarków Rolex online!

Czas rozruchu lampy LED

Oświetlenie hali produkcyjnej wymaga stosowania określonych warunków pracy, które nie powinny narażać przedsiębiorcy na konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów. Lampy LED osiągają pełną moc bezpośrednio po uruchomieniu i mają możliwość dostosowania natężenia światła do warunków panujących w pomieszczeniach. W wielu przypadkach mają wbudowane czujniki światła i ruchu. Gwarantuje to wykorzystanie lamp tylko wtedy, gdy jest to konieczne i ograniczenie natężenia do specyfiki produkowanych elementów. W związku z tym firma może osiągnąć oszczędności, które nie byłyby możliwe do uzyskania przy pomocy tradycyjnych żarówek lub świetlówek.

Lampy typu High Bay

Lampy przemysłowe mogą być montowane w różny sposób. Najbardziej popularne oświetlenie hali produkcyjnej to lampy sufitowe typu High Bay. Oświetlają obszar, którego wielkość jest określona przez wysokość zawieszenia lampy oraz kąt świecenia. Lampy High Bay Led są możliwe do instalacji na różnych wysokościach, dzięki czemu oświetlenie hali produkcyjnej można swobodnie dostosować do wielkości i układu pomieszczenia. Nie wymaga to dużych nakładów finansowych, a dodatkowo skuteczność oświetlenia można zmieniać w zależności od potrzeb. W związku z tym lampy High Bay mogą służyć przez bardzo długi czas bez konieczności wymiany, nawet jeśli przedsiębiorstwo rozbudowuje się i wymaga to modyfikacji sposobu oświetlenia hali.

Oprawy do zadań specjalnych

Produkcja wielu elementów wymaga zachowania szczególnych warunków pracy. W związku z tym lampy mogą być narażone na kontakt z wilgocią i wodą. Na rynku dostępne są oprawy hermetyczne, które są przystosowane do ciągłego działania bez względu na panującą wilgotność. Tego rodzaju oświetlenie hali produkcyjnej powinno charakteryzować się współczynnikiem IP o wartości 65 lub wyższym. Oznacza to, że oprawa jest odporna na wodę docierającą do lampy z różnych kierunków oraz inne zanieczyszczenia, w tym pył generowany podczas produkcji. Oprawy hermetycznie nie powodują pogorszenia warunków oświetleniowych i nadal pozwalają na równomierne rozprowadzenie światła. 

Trwałość i bezpieczeństwo

Niezależnie od rodzaju lamp LED i sposobu montażu, ich oprawy powinny być wykonane z jak najwyższej jakości materiałów. Powierzchnie powinny być gładkie i odporne na zarysowania. W przeciwnym razie oświetlenie hali produkcyjnej może stanowić zagrożenie dla pracowników, szczególnie podczas długiej eksploatacji. Oprawy lamp przemysłowych nie powinny mieć nietypowych kształtów, trudnych do utrzymania w czystości. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie bez stosowania agresywnych środków chemicznych, dlatego należy zadbać o ograniczenie osadzania się trudnych do usunięcia zabrudzeń. Regularna konserwacja nie będzie wtedy wymagała dużych kosztów, a jednocześnie nie zostanie zaburzony współczynnik odwzorowania barw. Oświetlenie hali produkcyjnej może w ten sposób wspierać uzyskanie wysokiego komfortu pracy zatrudnionych osób oraz jak najwyższej efektywności przedsiębiorstwa.

Shopping Cart