Jakie lampy na halę produkcyjną wybrać?

lampy na hale

Odpowiednio dobrane oświetlenie hali produkcyjnej ma olbrzymie znacznie na ogólnie samopoczucie pracowników, ich bezpieczeństwo, a także komfort i wydajność pracy. Na hali magazynowej dostęp do naturalnego światła jest bardzo mocno lub niekiedy nawet całkowicie ograniczony. Praca w ciemnych pomieszczeniach może wyrządzić trwałe i ciężkie do zniwelowania problemy zdrowotne. Dlatego też tak ważną rolę odgrywa wybór właściwego oświetlenia hali przemysłowej. Obecnie w sklepach stacjonarnych i online znaleźć można szeroki wybór oświetlenia, który doskonale sprawdzi się na dużych powierzchniach. 

Odpowiednie oświetlenie hal ma również gigantyczny wpływ na zniwelowanie wszelkich błędów i niedociągnięć powstałych na etapie produkcji. Funkcjonalne, racjonalne i przemyślane oświetlenie hali przemysłowej to podstawa. Jak powinno wyglądać prawidłowe oświetlenie magazynów? Technologia rozwija się w imponującym tempie, dlatego właściciele dużych przedsiębiorstw i zakładów pracy muszą zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Wyspecjalizowane sklepy internetowe oferują klientom m.in. lampy High Bay. Przed zakupem warto zdobyć więc możliwie jak największą ilość informacji i cennych wskazówek.

Jakie lampy na hale wybrać?

Jak już wspominaliśmy, oświetlenie w przypadku hal produkcyjnych ma naprawdę duże znaczenie. Wybór lampy na hale nie powinien być więc kwestią przypadku. Właściwy wybór w kategorii oświetlenie podlega pod konkretne przepisy kodeksu pracy, a także Polskie Normy związane z oświetleniem elektrycznym w poszczególnych pomieszczeniach. Wygląda to następująco:

  • PN-EN 12464-1:2004 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.
  • PN-EN 12665:2008 Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia.

I tak Norma Europejska EN 12464-1 określa, że poziom natężenia światła w budynkach magazynowych to 100 lx – 200 lx. Z kolei w miejscach, gdzie pakowane są np. paczki lub wysyłki natężenie powinno wynosić 300 lx. Ponadto niezwykle ważne parametry, którym należy się dokładnie przyjrzeć i przeanalizować to rozkład luminancji, olśnienie, barwa, migotania, współczynnik oddawania barw czy kierunkowość światła. Rodzaj lamp, w jakie wyposażone zostaną konkretne magazyny, nie powinien nawet w najmniejszym stopniu wpływać na stan produktów, które są w nim przechowywane. Niezwykle ważne jest tu wytwarzanie możliwie jak najmniejszej ilości ciepła przy najmniejszym poborze energii.

Odpowiednie oświetlenie hali to podstawa

O ile jeszcze do niedawno jedną z najczęstszych form oświetlenia była lampa wyładowcza, tak dziś sytuacja uległa diametralnej zmianie. Obecnie na hali produkcyjnej zwykle spotkać można oświetlenie led i lampy High Bay. Lampy led lub inaczej lampy przemysłowe pozwalają na uzyskanie pełnego strumienia światła bezpośrednio po ich włączeniu. Dodatkowo lampy typu led charakteryzuje imponująca żywotność i wydajność, przy jednoczesnym możliwym zastosowaniu oświetlenia w pełni dopasowanego do potrzeb danego budynku i zachowaniu oszczędności. Jakie oświetlenie mają do wyboru klienci? Mowa tu o:

  • oświetleniu w sposób liniowy, czyli tym związanym z ciągami świetlnymi. Zainteresowani mają do wyboru oprawy hermetyczne led (wyposażone w świetlówki led lub gotowe) lub kompaktowe oprawy liniowe led.
  • lampach led typu high bay, czyli tych, które zwykle stosowane są w pomieszczeniach gotowych. Te lampy przemysłowe rozpraszają światło po okręgu, dzięki czemu stanowią doskonałe oświetlenie dla hali produkcyjnej.

Wracając jeszcze na krótką chwilę do tematu lamp led, warto wspomnieć również o tym, że zróżnicowane moce sprawiają, że stają się zamiennikami źródeł halogenowych lub też sodowych. Są to modele, które zwykle wyróżniają się profesjonalnym zastosowaniem.

Jakie powinny być oświetlenia hali przemysłowej?

Lampy high bay, czyli produkty, które dostępne są również w ofercie naszego sklepu internetowego, nieprzypadkowo nazywane są produktami wielofunkcyjnymi, które znajdą zastosowanie w różnorodnych dziedzinach życia. Lampy te charakteryzują się bowiem wysoką klasą szczelności, przez co dostanie się do jej wnętrza pyłów, kurzu lub wody jest w zasadzie niemożliwe. Ma to jednoznaczny związek z ich imponującą żywotnością (porównując do nich np. oferty klasycznego oświetlenia – żarówki czy świetlówki). Jednak niewątpliwie jedną z najważniejszych wiadomości dla właścicieli hal produkcyjnych będzie fakt, iż są to lampy energooszczędne i nadzwyczaj wydajne. Dzięki temu produkty te stają się prawdziwą inwestycją, która z powodzeniem zastępuje oświetlenie wykorzystywane dotychczas. Możliwość zmniejszenia kosztów energii elektrycznej o nawet 60%? Jest to jak najbardziej możliwe. To niebywale oszczędna forma oświetlenia, gwarantująca jednocześnie długie i bezawaryjne działanie. To niezwykle ważne zarówno dla pracowników, jak i właścicieli hal.

Lampy led – o czym należy pamiętać?

Zapewnienie ochrony pracowników leży oczywiście po stronie pracodawcy. W przypadku osób zatrudnionych na halach koniecznie jest zapewnienie dostępu do odpowiedniej ilości światła, które jest niemożliwe do osiągnięcia za pomocą wpadających naturalnie promieni słonecznych. Oferta naszego sklepu internetowego poza nowoczesnymi led obejmuje panele solarne led, lampy solarne led, a także kategorie i produkty ściśle związane z ogrzewaniem.

Reasumując, wykorzystanie lamp led do oświetlenia hali produkcyjnych jest nie tylko bezpiecznym, ale również korzystnym ekonomicznie zjawiskiem. Warto pamiętać o tym, że oświetlenie hali – związane ze wszelkimi warunkami technicznymi oraz jakościowymi – powinno zostać skrupulatnie zaplanowane jeszcze na etapie projektowania lub wybierania oświetlenia. Niemal identyczna sytuacja ma miejsce, biorąc pod uwagę przestronne garaże, gdzie prowadzone są warsztaty samochodowe.

Shopping Cart