Oświetlenie garażowe jest często zupełnie bagatelizowane. Okazuje się, że jest to ogromny błąd. Trzeba zwrócić bowiem uwagę na to, że garaż pełni rolę warsztatu, w którym wiele osób spędza sporą część dnia. W garażu można składować narzędzia i inne przedmioty przydatne podczas drobnych napraw sprzętu domowego, co sprzyja rozwojowi swojego hobby. Zastosowane lampy mogą mieć niekorzystny wpływ na wzrok, szczególnie jeśli jest to pomieszczenie pozbawione okien. Dlatego podczas montażu oświetlenia trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.
Skuteczne oświetlenie przestrzeni
Lampy w garażu powinny zapewniać równomierne oświetlenie całej powierzchni. Ułatwia to efektywną pracę, a także powoduje, że wszystkie przedmioty są doskonale widoczne. Trzeba pamiętać, że garaż nie ma zazwyczaj zbyt dużej powierzchni, a niewłaściwie zamontowane lampy z pewnością nie oświetlą całego pojazdu i wszystkich elementów wyposażenia. W związku z tym trzeba będzie korzystać dodatkowo z latarki lub innego źródła światła. Jest to nie tylko niewygodne, ale również naraża na poniesienie dodatkowych kosztów. Pozostając w wątku oszczędności, zapraszamy do lektury naszego artykułu: “Jak zaoszczędzić na cenach prądu?”, w którym podpowiadamy, jak radzić sobie ze wzrostem cen surowców energetycznych.
Oszczędność kosztów energii
Na tym etapie warto zauważyć również że tradycyjne oświetlenie znacząco zwiększa rachunki za prąd. Można tego uniknąć poprzez wykorzystanie nowoczesnego oświetlenia opartego na diodach LED. Lampa LED do garażu może zużywać nawet 10 razy mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Jednocześnie ma dłuższą żywotność i uzyskuje maksymalną moc świecenia od razu po włączeniu. Pozwala to osiągnąć dużo wyższy komfort prac prowadzonych w garażu przy oszczędności kosztów. Koszt zakupu lampy LED zwróci się bardzo szybko i nie będzie trzeba jej często wymieniać ani naprawiać.
Naturalna barwa światła
W Polsce wiele osób jest przyzwyczajonych do oświetlenia w klasycznej formie. W związku z tym utrzymuje się stereotyp, że lampy LED nie pozwalają na uzyskanie naturalnego światła, zbliżonego do słonecznego. Nie jest to prawdą, trzeba tylko wybrać określony rodzaj lampy, najlepiej o temperaturze barwowej w przedziale od 4000 do 4500 kelwinów. Lampa LED do garażu będzie wtedy emitowała światło niezmieniające kolorystyki otoczenia, co często zdarza się po instalacji oświetlenia wykorzystującego żarówki. Mogą mieć one światło o żółtym odcieniu, które będzie dawać efekt lekkiego przyciemnienia, ale jednocześnie zakłamywać barwy wielu przedmiotów.
Montaż kilku źródeł światła
Podczas montażu oświetlenia w garażu trzeba zwrócić uwagę na jego rozmiar oraz układ. Szczególnie ważna jest wysokość, która może nie pozwolić na doświetlenie całej powierzchni za pomocą jednej lampy. Montaż kilku źródeł światła wymaga stosowania oświetlenia punktowego o dużym natężeniu. W związku z tym pojedyncza lampa LED do garażu w formie oprawy zamontowanej na suficie może okazać się niewystarczająca. Lampy powinny być rozłożone w kilku odległych od siebie punktach w taki sposób, aby obejmowały przestrzeń roboczą z kilku perspektyw. Dobrym rozwiązaniem jest montaż lamp LED wzdłuż ścian pomieszczenia, co powoduje rozproszenie cieni, utrudniających pracę.
Czujniki ruchu i ochrona wzroku
Kilka lamp pracujących jednocześnie będzie powodować zwiększone zapotrzebowanie na prąd. Oświetlenie nie musi jednak działać cały czas, wystarczy, że lampy będą zapalać się po przejściu do różnych części pomieszczenia. W związku z tym lampy High Bay LED do garażu powinny być wyposażone w czujnik ruchu powodujący automatyczne świecenie bez potrzeby poszukiwania włącznika w ciemnościach. Pozwala to też zachować maksymalne oszczędności energii elektrycznej, bo w trybie czuwania lampa LED pracuje w około 20% swojej mocy. Warto zastosować matową przesłonę, która będzie rozpraszać światło. Stanowi to ochronę oczu, które nie będą oślepiane po nagłym włączeniu oświetlenia.
Bezpieczna oprawa lampy LED
Należy podkreślić, że większość elementów oświetleniowych jest podatna na uszkodzenia. Może to sprawiać szczególne problemy w garażu charakteryzującym się małą wysokością. Dlatego wiele osób decyduje się na wyposażenie lamp LED w oprawy gwarantujące zabezpieczenie przed uszkodzeniami. W szczególności warto zwrócić uwagę na trwałą obudowę oraz odpowiednią klasę szczelności.
Materiał, z którego wykonana jest oprawa, nie powinien mieć skomplikowanej faktury. Dzięki temu na powierzchni nie będą osadzać się duże ilości trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.
Taka lampa LED do garażu jest łatwa do czyszczenia i można to robić bez potrzeby użycia agresywnych środków chemicznych. Tworzywo powinno zapobiegać rozbiciu na wiele części, które mogą powodować obrażenia ciała. Bardzo dobrym wyborem jest montaż oprawy wodoszczelnej o klasie IP65. Lampa nie będzie wrażliwa na kontakt z wilgocią utrzymującą się w powietrzu, a dodatkowo będzie bardziej odporna na zapylenie, które może powodować szlifowanie elementów auta lub innego typu prace prowadzone w garażu.
Odpowiednio oświetlony garaż będzie miejscem bezpiecznym i wygodnym do wykonywania drobnych napraw lub konserwacji auta. Wysokiej jakości lampa LED do garażu spowoduje, że samo przebywanie w tym pomieszczeniu będzie prawdziwą przyjemność. Pozwoli to dobrze wykorzystać całą dostępną przestrzeń, a rozwój hobby będzie przebiegał w warunkach korzystnych dla zdrowia.