1 lipca 2022 roku w życie wszedł nowy system rozliczeń energii pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznych. Nosi on nazwę net-billing. Czym charakteryzują się nowe zasady i czy to się nadal opłaca – to pytania, które zadaje sobie wielu z nas. W poniższym artykule na nie odpowiemy.
Nowy system rozliczenia – net-billing
Net-billing to nowe zasady rozliczania energii fotowoltaicznej. Jego wprowadzenie oznacza rozliczanie nadwyżek energii w latach 2022-2024 według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. Od momentu wprowadzenia nowych przepisów w życie, PGE odnotowało znaczące spadki liczby nowych instalacji oraz przyłączy. Ilość nowych klientów malała z miesiąca na miesiąc ze względu na rosnące ceny prądu.
Nie należy jednak przesądzać, że sytuacja jest jednoznacznie zła, a instalacje fotowoltaiczne przestały się nam opłacać. Warto przypomnieć o tym, że miesięczną cenę prądu obowiązującą w rozliczeniach w ramach net-billingu wyznacza OIRE – Operator Informacji Rynku Energii – którego zadaniem jest również obserwacja wydarzeń na Towarowej Giełdzie Energii. W lipcu tego roku OIRE zwrócił uwagę, że aktualna cena jest korzystna, a prognozy dla prosumentów – pozytywne. Co po upływie czasu obowiązywania net-billingu? Od 1 lipca 2024 przejdziemy na średnią stawkę godzinową.
Fotowoltaika – warto, czy nie warto?
Nie da się ukryć, że wzrost taryf energii odczują szczególnie osoby korzystające z tradycyjnych rozwiązań, natomiast instalacje fotowoltaiczne nadal stanowią korzystniejszą cenowo alternatywę – w tej kwestii nic się nie zmieniło. Zmieniając w tym momencie sposób pozyskiwania prądu na instalację PV, każdy zauważy ogromną różnicę w portfelu. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że korzystanie z fotowoltaiki pozwala na niezależność energetyczną.
Jak widać, windujące ceny tradycyjnej energii sprawiły, że nawet zmiana sposobu rozliczania energii fotowoltaicznej nie przestała się nam opłacać. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i sektora B2B. Eksperci podkreślają, że każda inwestycja w fotowoltaikę zwróci się w ciągu kilku lat. Nowy model rozliczeń energii pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznych niczego w tej kwestii nie zmienił. Fotowoltaika nadal generuje zauważalne oszczędności.
Czy sytuacja się zmieni?
Należy przypomnieć o jeszcze jednej zmianie, która miała miejsce w listopadzie tego roku. W ramach tarczy antyinflacyjnej stawka VAT na energię elektryczną wynosiła zaledwie 5% – zaś od listopada 2022 zostało to zmienione na 23% VAT. Tym samym rachunki za zużycie energii elektrycznej jeszcze bardziej powindowały w górę. Eksperci przewidują, że klienci indywidualni zaczną boleśnie odczuwać tę zmianę dopiero z początkiem roku 2023, ponieważ do końca grudnia obejmuje ich jeszcze ochrona URE.Jeśli szukasz bransoletki. Jest coś, co pasuje do każdego wyglądu, od przytulania ciała po strukturę, od mankietów po łańcuch bransoletki i mankiety.
Stanowi to dodatkowy argument dla osób, które zastanawiają się nad przejściem z tradycyjnych metod poboru energii elektrycznej na zainwestowanie w systemy fotowoltaiczne. Czy jednak przejście na system net-billing nie sprawi, że zmiana ta będzie się nam opłacać tylko początkowo? Nie.
Net-billing w żaden sposób nie wpłynął na fakt, że korzystanie z instalacji fotowoltaicznych nadal bardzo się opłaca i generuje oszczędności. Na czym zatem polega problem, dlaczego tak drastycznie spadło zainteresowanie fotowoltaiką w ciągu ostatnich miesięcy? Odpowiedzią na to pytanie jest… niedostateczna edukacja w obszarze wprowadzanych zmian. Zmiana w systemie rozliczania energii fotowoltaicznej przyszła nagle, a wielu Polaków podeszło do niej z dużą dozą nieufności, a część po prostu wycofała się z pomysłu rozpoczęcia użytkowania instalacji PV. Nie doszłoby do tego, gdyby informacje dotyczące nowych ustaw dostępne były w dużo bardziej przystępnej formie. Polacy zmian nie lubią, a być może przyzwyczailiśmy się już do tego, że najczęściej warunki rozliczeń zmieniają się na gorsze. Jak widać – nie w przypadku fotowoltaiki. Jeżeli zatem zastanawiasz się nad tym, czy nadal warto, odpowiedź brzmi – tak.