Wyjaśniamy, jak działa lampa solarna z czujnikiem ruchu

lampa solarna z czujnikiem

Lampy solarne to nie tylko niezwykle ciekawy wynalazek, ale również dobra inwestycja. Urządzenia te mają wiele zalet, spośród których najistotniejsze wydają się: energooszczędność, niska cena, brak konieczności podłączania do prądu. Dzięki nim z łatwością rozświetlimy nasz dom, ogród czy balkon. Jak wybrać lampy solarne? Jak działają i na co zwrócić uwagę przed zakupem? Odpowiadamy. 

Czym jest czujnik ruchu? 

Najłatwiejszy podział lamp z czujnikami ruchu opiera się na sposobie ich działania. Istnieje jednak kilka rodzajów, a dzięki tej klasyfikacji każda lampa z czujnikiem ruchu reaguje na inne czynniki, świecąc w określonych warunkach. Zaznajamiając się z wybranym typem świateł, zrozumiesz, jak działają. Pomoże to w świadomym doborze sprawdzonego sprzętu.

Mikrofalowy czujnik ruchu – jak działa?

Czujnik mikrofalowy, znany również jako radar, czujnik częstotliwości radiowej lub czujnik Dopplera, to urządzenie elektroniczne wykrywające każdy ruch. Opiera się na zjawisku promieniowania elektromagnetycznego, czyli zasadzie emisji i odbioru fal elektromagnetycznych. Detekcja ruchu może również bazować na efekcie Dopplera – w uproszczeniu mikrofale emitowane przez czujnik są „odbijane” od powierzchni i wracają do czujnika, który następnie jest w stanie wykryć i zmierzyć czas potrzebny do powrotu sygnału do źródła. Nazywa się to czasem echa – proste, prawda? Przyjrzyjmy się bliżej temu czasowi echa. Innymi słowy, jest to odstęp między działaniem impulsu RF a reakcją ośrodka – w tym przypadku naszego czujnika. Pomaga obliczyć odległość do dowolnego obiektu w zasięgu wykrywania czujnika.Tym sposobem czujnik wykrywa ruch w zasięgu detekcji.

Czujnik ruchu na podczerwień 

Jednymi z najpopularniejszych rodzajów fotokomórek są lampy zewnętrzne z pasywnymi czujnikami ruchu. Fotokomórka wyposażona w ten czujnik ruchu PIR (pasywna podczerwień) aktywuje się, gdy nastąpi zauważalna zmiana promieniowania podczerwonego. W systemach alarmowych najczęściej stosowane są diody LED z czujnikami ruchu na podczerwień. Czujnik można regulować, aby zmienić poziom oświetlenia i czas, przez jaki światła będą włączone.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampę solarną z czujnikiem ruchu?

Zwróć uwagę na kąt detekcji: czujnik ruchu wykrywa ruch tylko w określonym zakresie. Kąt detekcji jest inny dla każdego modelu zewnętrznego oświetlenia słonecznego.

Umieść lampy słoneczne w słonecznym miejscu, panele słoneczne mogą pochłonąć dużo światła. Zaletą zewnętrznych paneli słonecznych jest większa elastyczność przy podłączaniu lamp słonecznych. Zintegrowane moduły słoneczne nie zajmują dodatkowej przestrzeni. Pojemność baterii różni się w zależności od modelu. Lampy słoneczne z czujnikami ruchu są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Nie tylko czerpią energię ze słońca, ale włączają się tylko wtedy, gdy jest to potrzebne i wyłączają się automatycznie po określonym czasie. Można także sterować nimi za pomocą pilota i ustawiać timery.

Jak sprawdzić, czy czujnik ruchu działa poprawnie?

Jednym z najczęstszych problemów podczas korzystania z czujników ruchu i obecności jest zbyt późne włączanie świateł. Przyczyn może być kilka: zbyt mała czułość czujnika, wybór niewłaściwego typu czujnika lub negatywny wpływ czynników atmosferycznych i przerwanie pracy. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to sprawdzić ustawienie poziomu czułości czujnika – jeśli oczywiście nie zrobiliśmy tego podczas montażu. W większości przypadków czujnik jest fabrycznie ustawiony w pozycji minimalnej. W takim przypadku pokrętłem zwiększ czułość czujnika i sprawdź, czy działa prawidłowo. Jeśli to jest przyczyną awarii, to czujnik powinien działać poprawnie. Kiedy zmienia się poziom czujności, zwiększa się również obszar wykrywania, dzięki czemu urządzenie jest bardziej responsywne i może wykrywać nawet niewielkie ruchy. Pamiętaj również, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi.

Shopping Cart