Sukcesywny wzrost cen surowców energetycznych sprawia, że coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad skutecznymi metodami oszczędzania energii elektrycznej. Chęć do pozostawienia w portfelu większej kwoty zbiega się z olbrzymią popularnością systemów pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych. Jednym ze sposobów na zmniejszenie miesięcznego bilansu cenowego za prąd są panele solarne, montowane bezpośrednio na dachu bądź na terenie posesji. Czy panele fotowoltaiczne to dobra inwestycja? Czy kupując produkty tego typu faktycznie dokonujemy dobrej inwestycji? Opinie klientów są w tym temacie jednoznaczne!
Panel słoneczny jako sposób na oszczędność
Panele słoneczne, które mają charakterystyczny, prostokątny kształt, coraz skuteczniej zapełniają przestrzeń miejską, pojawiając się w różnych lokalizacjach. Z technologii fotowoltaicznych korzystają instytucje miejskie, czego dowodem jest chociażby wykorzystanie systemów oświetlenia miejskiego z użyciem lamp ulicznych pozyskujących energię ze słońca. Powszechność użytkowania paneli fotowoltaicznych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w tego typu rozwiązania OZE. Warto zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne montowane są nie tylko przez użytkowników indywidualnych, ale także przez przedsiębiorstwa i osoby prowadzące działalność rolniczą. Czy system paneli słonecznych skutecznie sprawdza się w polskich warunkach? W końcu nasłonecznienie, mogłoby się wydawać, w wielu regionach kraju jest przeciętne. Z pomocą przychodzi nam mapa średniego nasłonecznienia rocznego Polski, sporządzona na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Szkic pozwala dostrzec, że potencjał słoneczny w Polsce stoi na całkiem dobrym poziomie. Okazuje się, że panele słoneczne nie potrzebują nieustannego oddziaływania promieni słonecznych.
- Wysoki potencjał promieniowania słonecznego notowany jest we wschodniej części kraju, w pasie od Siedlec do Krosna.
- Duże nasłonecznienie roczne zauważalne jest także w centralnej Polsce, od Poznania, przez Warszawę, Łódź i Wrocław.
- Jednym z najmocniej nasłonecznionych obszarów w Polsce jest Śląsk.
- W pozostałych regionach kraju, tj. w zachodniej Polsce notowane jest nieco niższe nasłonecznienie, które i tak jest zadowalające w kontekście użytkowania paneli fotowoltaicznych.
Panel słoneczny – czym tak naprawdę jest?
Panele solarne, stosowane w nowoczesnych systemach fotowoltaicznych, to najczęściej panele polikrystaliczne lub ogniwa monokrystaliczne. To dwa najpopularniejsze rodzaje elementów systemu fotowoltaicznego. Wśród innych rozwiązań wyróżnia się także panele cienkowarstwowe, które jednak ustępują użytecznością i opłacalnością dwóm wcześniej wymienionym typom. Panele słoneczne wchodzą w skład rozbudowanego systemu. Należy bowiem pamiętać, że panel solarny jest tylko obszarem zbiorczym dla promieni słonecznych – pozyskiwana energia przekazywana jest do falownika. Wykazują więc tym samym zdecydowanie większą sprawność, a co za tym idzie – satysfakcję i zadowolenie użytkowników. Jeśli chodzi o produkty tego typu jest to niezwykle istotne, ponieważ użytkownicy będą do nich regularnie wracać.
W skład systemu fotowoltaiki, czyli produktów o których mówimy wchodzi m.in. inwerter, kabel solarny, zabezpieczenia, złączki oraz konstrukcja nośna. Znaczącą rolę spełnia falownik, czyli inwerter, który przetwarza prąd stały w zmienny – czyli taki, z którego możemy korzystać m.in. w gniazdkach elektrycznych. Panele te charakteryzują się:
- charakterystycznym niebieskim kolorem,
- stosunkowo niską ceną w porównaniu z innymi rodzajami ogniw,
- sprawnością w granicach kilkunastu procent,
- strukturą skomponowaną z wielu kryształków krzemu,
- zadowalającą efektywnością przy zagospodarowaniu większej przestrzeni.
Pojedynczy panel słoneczny składa się z wielu niewielkich modułów, połączonych ze sobą w jedną konstrukcję. Modułem są określane niewielkie kwadraty, które wchodzą w skład systemu fotowoltaicznego. Jeden moduł składa się zwykle z kilkudziesięciu pomniejszych ogniw. W zależności od techniki produkcji i rodzaju panelu zewnętrzna warstwa produktu pokryta jest warstwą zabezpieczającą. Nakłada się także szyby ochronne, które zabezpieczają delikatną konstrukcję wewnętrzną panelu. Tradycyjny panel fotowoltaiczny 300w, czyli taki, który jest stosowany w większości domów jednorodzinnych czy zakładów przemysłowych, ma wymiary ok. 100 x 200 centymetrów. Zwykle montuje się od kilku do kilkunastu paneli na obszarze dachu – lub w innej przestrzeni, która jest dostatecznie wyeksponowana na światło słoneczne.
Panele fotowoltaiczne – rozwiązanie na każdą kieszeń
Zastanawiasz się nad zakupem panelu fotowoltaicznego? Nie ma w tym nic niezrozumiałego. To rozwiązanie, które znacznie ułatwia codzienne życie, a dodatkowo kojarzone jest z oszczędnością i energooszczędności. Przed wyborem warto jednak uświadomić sobie, jak ważna jest klasa jakości modułów. W tym przypadku warto pamiętać o tym, że wyższa jakość modułu zależy przede wszystkim od klasy ogniw. Im wyższa klasa ogniw, tym ogólna moc modułu fotowoltaicznego będzie wyższa. W rzeczywistości właśnie do takiego stanu rzeczy powinni dążyć klienci.
Przyglądając się ofertom różnorodnych sklepów internetowych niejednokrotnie natknąć się można na określenie, jakim jest panel polikrystaliczny, czyli ten, który ma jednak nieco mniejszą sprawność niż modele monokrystaliczne. W tym drugim przypadku będzie to około 18 procent, natomiast w przypadku pierwszych około 16 procent. Przykładem lampy o typie ogniwa monokrystalicznym będzie panel fotowoltaiczny 30OW, gdzie napięcie vmp wynosi 18V oraz szczelność IP65. W zestawie znajdują się:
- Panel słoneczny 3x100W,
- 1x 2in1 adapter,
- 1x12V/24v 30A kontroler ładowarki słonecznej,
- Kabel 1×3 metry ze złączem PV
- Kabel 1×1 metr.
Jak widać, zakup tego typu nieprzypadkowo nazywany jest inwestycją. Warto zauważyć, że szeroką ofertę takich produktów oferuje klientom nasz sklep internetowy, oferując panele fotowoltaiczne m.in. z dostawą pod wskazany adres. Zapraszamy do zakupów i korzystania z naszych usług! Tym sposobem możesz mieć pewność, że kupujesz sprawdzony produkt dodatkowo objęty gwarancją. Oferta jest zróżnicowana dzięki czemu klienci z powodzeniem odnajdą produkt dopasowany do własnych potrzeb. Realizacja zamówień jest w pełni bezpieczna i sprawna, a w ofercie znajdują się oprócz paneli solarnych takie produkty, jak np. lampy uliczne czy lampy High Bay. Produkty doskonale sprawdzą się, stanowiąc wyjątkową ozdobę każdego domu, ogrodu czy uliczki. Urządzenia dodatkowo objęte są 2-letnią gwarancją. Dzięki różnorodnej ofercie klienci znajdą produkt w pełni dopasowany do swoich oczekiwań, a także aktualnych możliwości finansowych.
Panel fotowoltaiczny – perspektywiczna przyszłość czy chwilowe rozwiązanie?
Nowoczesny panel słoneczny może być traktowany jako synonim energooszczędności i racjonalnej energetyki. Dowodem na to, że systemy fotowoltaiczne nie są tylko chwilowym trendem, jest m.in. fakt inwestowania w tego typu rozwiązania przez renomowane przedsiębiorstwa z różnych branż. Innym argumentem przemawiającym za skutecznością tego rozwiązania są programy rządowe, w tym priorytetowy program „Mój Prąd”, stanowiący wsparcie w zakresie montowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Można zatem przypuszczać, że ze względu na coraz szersze wykorzystanie technologii fotowoltaicznej w praktyce, udział odnawialnych źródeł energii w ogólnym miksie energetycznym będzie wzrastać. To dobra wiadomość dla osób, które planują postawić na własny panel solarny, a w zasadzie na cały system fotowoltaiczny na swojej posesji. Kupując lampy solarne warto przyjrzeć się nie tylko mocy, ale także dokładnie przeczytać wszystkie dane techniczne.
-
PANEL SOLARNY 100W MONOKRYSTALICZNY369,00 zł
-
PANEL SOLARNY ELASTYCZNY 100W + REGULATOR 10A ZESTAW399,00 zł
-
PANEL SOLARNY 300W + REGULATOR 30A ZESTAW1299,00 zł