Jakość światła w hali produkcyjnej ma ogromny wpływ na komfort i samopoczucie pracowników, a także bezpieczeństwo pracy. Oświetlenie hali produkcyjnej wewnętrzne, jak i zewnętrzne, musi spełniać pewne wymagania. Ważne jest zarówno odpowiednie natężenie światła, jego równe rozłożenie, jak i energooszczędność danych rozwiązań. Tradycyjne oświetlenie powoli odchodzi w zapomnienie na rzecz technologii led. Lampy przemysłowe led zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, są ekonomiczne i przyjazne środowisku, co jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotne. Technologia led znakomicie sprawdza się zastosowana na hali produkcyjnej, jak i w przypadku jej oświetlenia zewnętrznego.
Oświetlenie hali produkcyjnej – wymagania i normy
Hala jest miejscem pracy, a więc podlega ona przepisom kodeksu pracy, w tym także warunkom obejmującym oświetlenie. W polskim prawie jest to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i Polskie normy dotyczące oświetlenia elektrycznego w pomieszczeniach pracy: PN-EN 12665:2008 i PN-EN 12464-1:2004. W pewnych formach działalności przemysłowej prawodawca narzuca inne wymagania dotyczące podstawowych parametrów (rozkład luminancji, natężenie światła, kierunkowość światła, olśnienie, wygląd barwy światła, oddawanie barw, migotanie).
Bardzo ważne jest to, aby oświetlenie hal nie oddziaływało w żaden sposób na stan składowanych produktów, a więc musi emitować jak najmniejszą ilość ciepła. Co ważne, oświetlenie hal przemysłowych nie może też męczyć wzroku pracowników, razić i być zbyt silne. Dobrze dobrane oświetlenie hali przemysłowej zwiększa wydajność pracowników, jak i bezpieczeństwo ich pracy. Oświetlenia hali przemysłowej muszą być równomierne, dlatego często wykorzystuje się szereg lamp. Sprawdź nasz artykuł Jakie lampy na halę produkcyjną wybrać.
Lampy przemysłowe- rodzaje oświetlenia hali produkcyjnej
Wybór lamp wykorzystywanych w halach i na zewnątrz nich jest ogromny. Dzieli się je ze względu na technikę, jak i sposób wykonania. Oferowane w sklepach produkty to między innymi:
- oprawy hermetyczne,
- lampy High-Bay Led,
- oprawy kanałowe i sterylne,
- lampy metalowo-halogenowe.
Wybierając oświetlenie hali produkcyjnej, istotne jest to, aby określić, w jakich warunkach lampy będą użytkowane. Oprawy hermetyczne sprawdzą się w każdych warunkach, także w przypadku kontaktu z wodą. Z powodzeniem mogą posłużyć więc jako lampy zewnętrzne. W magazynach zaleca się stosowanie obudowy wykonanej z aluminium, tworzywa sztucznego, czy klosza z poliwęglanu. Ciekawą propozycją są też oprawy z naświetlaczami. Hale zazwyczaj są bardzo wysokimi pomieszczeniami, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest użycie w nich lamp High Bay. Lampy High Bay inaczej nazywane są kubełkami przemysłowymi. W przypadku sporych powierzchni kanałowych można też sięgnąć po inne formy kanałowe. W miejscach o podwyższonych standardach sanitarnych sprawdzą się natomiast oprawy sterylne.
Oświetlenie hal przemysłowych- lampy High Bay
Do oświetlenia hali przemysłowej często wybierane są produkty typu High Bay. Czym charakteryzują się te modele? Przede wszystkim jest to rozwiązanie niezawodne, które generuje spore oszczędności. Odznaczają się niskim poborem energii, a przy tym generują odpowiedni poziom świecenia. Taki rodzaj lamp można zakupić w różnych barwach, jednakże popularnością cieszy się neutralna i zimna. Poziom natężenia oświetlania, jak i barwa światła ma ogromne znaczenie, gdyż do hal magazynowych nie docierają zazwyczaj promienie słoneczne. Projekt oświetlenia hali najczęściej uwzględnia lampy świecące światłem o barwie neutralnej (4000-4500 K). Lampy typu High Bay znajdują zastosowanie głównie w wysokich pomieszczeniach halowych. Dzięki nim można uzyskać dobry efekt oświetlenia hali przy zastosowaniu niewielkiej ilości źródeł światła. Najważniejszą zaletą takich modeli jest spora wydajność i zdolność dokładnego skupienia strumienia światła w stronę powierzchni użytkowej.
Oświetlenie hali produkcyjnej- oprawy natynkowe liniowe
Innym sposobem jest oświetlenie hal led w postaci liniowych opraw natynkowych, korzystających właśnie z tej technologii. Tradycyjna lampa natynkowa stosowana w halach i magazynach ma długość 120-150 cm. Ich wybór niesie ze sobą wiele korzyści. Warto pamiętać, że takie oświetlenie led nie jest zbyt kosztowne, a proste w montażu. Zastosowana technologia led sprawia, iż oprawy natynkowe zużywają nawet o połowę mniej energii, porównując do klasycznych świetlówek. Oszczędność jest więc imponująca. Wybierając energooszczędne oświetlenie led, można dostrzec znacznie niższe rachunki za energię elektryczną. Przeczytaj artykuł: Jak wybrać najlepszą oprawę przemysłową led.
Naświetlacze LED
Oświetlenie zewnętrzne hali magazynowej jest równie istotne, co wewnętrzne. Także przed halą wykonuje się wiele czynności jak rozładunek, czy też załadunek towaru. Właśnie dlatego należy pamiętać o tym, aby dobrze oświetlić także obszar wokół hali. Ciekawą propozycją jest stosowanie naświetlaczy LED. Takie lampy intensywnie rozpraszają światło i dobrze oświetlają nawet dużą przestrzeń. Istotne jest jednak to, aby było montowane na wysokości minimum 4 metrów. Lampy te zamontowane zbyt nisko mogą razić w oczy i powodować spory dyskomfort. W przypadku wyboru naświetlaczy najlepiej sięgnąć po te o mocy co najwyżej 50 W, jeśli chodzi o lampy na oświetlenie podjazdu. Do oświetlania obszaru rozładunku i załadunku towaru sprawdzą się te o mocy 150 W. Naświetlacze led są ekonomiczną i energooszczędną propozycją.
Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie przemysłowe?
O czym należy pamiętać, wybierając oświetlenie hali produkcyjnej? Trzeba zwrócić uwagę na takie czynniki jak:
- poziom olśnienia – ważne jest to, aby lampy nie obciążały wzroku pracowników, którzy spędzają wiele godzin w swoim miejscu pracy. Dobrym rozwiązaniem są modele antyolśnieniowe,
- luminancja świetlna – lampy muszą być zlokalizowane w taki sposób, żeby dobrze oświetlić całą powierzchnię,
- równomierność oświetlenia i jego natężenie w miejscu wykonywania codziennych obowiązków,
- współczynnik oddawania barw RA-CRI określa, jak dobrze są oddawane barwy danych przedmiotów w sztucznym świetle. Ten ukazywany jest w liczbach od 0 do 100 (im jest wyższy, tym barwy wyglądają naturalniej).
Dobrze zaprojektowane oświetlenie przemysłowe ma niebagatelny wpływ na wygodę codziennie wykonywanych czynności pracowników, a tym samym na wydajność całej produkcji. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, aby do minimum ograniczyć szkodliwy dla wzroku efekt olśnienia czy odbijające się światło od wszystkich części wyposażenia hali. Może ono bowiem oślepić pracowników, przez co będą mieli oni trudności z wykonywaniem swojej pracy. Odpowiednie natężenie światła zostało określone przepisami i wynosi 300 lx. Jeśli chodzi o pracę na nocnej zmianie, poziom oświetlenia powierzchni produkcyjnej musi być wyższy.
Wybór właściwych lamp przemysłowych musi też uwzględniać warunki panujące w danym miejscu. Aby wybrać najlepszy system, niezbędne jest przeprowadzenie pomiarów. Zarówno w przypadku nowych, jak i starych hal warto zdecydować się na nowoczesne lampy LED, które znajdują zastosowanie w domach i w przedsiębiorstwach. Technologia ta powoli wypiera klasyczne lampy, charakteryzują się mniejszym zużyciem energii elektrycznej i dobrym natężeniem światła. Oprócz tego technologia ta nie ma szkodliwego wpływu na środowisko. Modele led znajdują zastosowanie na zewnątrz budynku. Są trwałe i mają długą żywotność. To inwestycja, która z biegiem czasu zaczyna przynosić zyski.