Jak oświetlić halę sportową?

oświetlenie hali sportowej

Na halach widowiskowo-sportowych odbywają się różnorodne treningi, a także wydarzenia sportowe. Widzowie zyskają komfort, jeśli organizator, który odpowiada za halę właściwie i satysfakcjonująco ją wyposaży oraz wykona odpowiedni projekt całego obiektu. Budując nowoczesną halę, warto zadbać o to, by rozwiązania, które zostaną zastosowane, były sprawdzone, trwałe i efektywne. 

Jakie przepisy regulują kwestię oświetlenia hali sportowej? 

Profesjonalne oświetlenie używane jest szczególnie wtedy, gdy w obiekcie odbywają się ważne wydarzenia sportowe. Niekiedy zdarza się, że źródła światła tego typu umieszczane są jeszcze na salach treningowych – zwłaszcza wtedy, gdy trening wymaga profesjonalnego oświetlenia. Wówczas należy zwrócić baczną uwagę na generowane koszty oraz jakość. Norma PN-EN 12193 określa trzy stopnie oświetlenia hal. Oto i one: 

  • klasa I, gdzie dochodzi do rozgrywek najwyższego szczebla, chodzi tutaj o zawody krajowe oraz regionalne, które wymagają optymalnego oświetlenia,
  • klasa II, podczas rozgrywek średniego szczebla, chodzi tutaj o zawody lokalne oraz regionalne, które wymagają dobrego oświetlenia,
  • klasa III, podczas rozgrywek niskiego szczebla oraz treningów, gdzie wymagane jest oświetlenie na poziomie podstawowym.

Oświetlenie musi spełniać różnorodne wymagania – bez względu na to, jaką dyscyplinę uprawia dany zawodnik. Ważne jest również, aby oświetlenie było w pełni ekologiczne. 

Jakie parametry oświetlenia hali sportowej? 

Hale sportowe goszczą zwykle sportowców, którzy uprawiają zróżnicowane dyscypliny sportowe. Ważne jest, aby każdy rodzaj zawodów był rozgrywany w komfortowych i sprzyjających warunkach. Warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów, takich jak natężenie oświetlenia, równomierność oświetlenia, efektywność świetlna, współczynnik odtwarzania barw, temperatura barwowa, siatka pomiarowa, olśnienie, strumień świetlny, migotanie, liczba lx – to tylko nieliczne czynniki, które wpływają na działanie i komfort pracy. Planując instalację oświetlenia, należy pamiętać o tym, by instalacja oświetleniowa prezentowała się estetycznie, była wytrzymała oraz zaprojektowana w odpowiedni sposób. 

Oprawa do hali sportowej musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego, że piłki oraz inne przedmioty, którymi posługują się sportowcy, niejednokrotnie wymykają się spod kontroli np. podczas gry w siatkówkę, kiedy to atakujący uderzy piłkę bardzo mocno. Pamiętać należy, aby lampy na hale sportowe były odporne na przepięcia, gdyż w ten sposób można ustrzec się przed koniecznością wymiany podczas awarii. Oprawa musi być też odporna na kurz oraz ewentualne zalania. Warto, by na hali była możliwość konfigurowania światła – po to, aby bezbłędnie ustawić intensywność oświetlenia. Coraz częściej, dba się o to, by uzyskać możliwość przeprowadzania konserwacji oraz montażu, bez potrzeby demontażu. Jakość oświetlenia wzrasta dzięki zastosowaniu soczewek. Poszukując właściwych lamp na halę sportową, warto pamiętać, by były one przeznaczone do wysokich pomieszczeń. Lampa powinna mieć aluminiową obudowę oraz wydajne diody, gdyż w ten sposób można zagwarantować trwałość oraz żywotność. Oprócz oświetlenia zwróć uwagę na to, by sufity, podłogi oraz ściany były wysokiej jakości. Warto pamiętać również o tym, że jeśli powierzchnie, w których docelowo zostaną umieszczane są jasne, wówczas pełniej odbijają światło, co z kolei sprawia, że równomierność oświetlenia staje się większa. 

Jak wybrać lampę do hal sportowych? 

Oświetlenie hal sportowych ma spełniać wytyczne związane z tzw. temperaturą barwową. Kiedy dane zawody są transmitowane w telewizji, wtedy należy zadbać o to, by oświetlony był nie tylko plac, ale również trybuny. Temperatura barwowa biała powinna wynosić 4000K. W momencie, gdy zawody transmitowane są w telewizji, należy zadbać o to, aby temperatura barwowa znajdowała się w przedziale 5500- 5600 K. Niewskazany będzie tzw. efekt olśnienia, gdzie można odnieść wrażenie, że oświetlenie przeszkadza w uprawianiu danej dyscypliny sportu. Oprawy świetlne powinny być rozmieszczone logistycznie. 

Podczas oświetlenia hal, sprawdzi się oprawa LED, która szczególnie polecana jest w przypadku sal gimnastycznych. Oprawa ta sprawia, że światło będzie mocno skupione. Uniwersalnym rozwiązaniem okażą się oprawy liniowe LED – lampy te są wytrzymałe, spotkają się z uznaniem na salach gimnastycznych w trakcie szkolnych zawodów. Oprawę liniową LED cechuje szeroki kąt świecenia oraz bardzo dobra wydajność. Atutem są tutaj niezwykle żywotne diody, które wytrzymują aż do 50000h, co jest wielkim atutem na salach gimnastycznych, gdzie młodzi ludzie trenują często po wiele godzin. Pamiętać należy, że dzięki właściwemu oświetleniu, sportowiec zyskuje komfort, który jest bardzo ważny zarówno podczas zawodów, jak i ćwiczeń czy uczenia się zagrywek czy chwytów.

Shopping Cart