Czy warto zdecydować się na lampy zewnętrzne LED?

lampy zewnętrzne led

W dzisiejszych czasach coraz więcej małżeństw, par i rodzin decyduje się na budowę własnego domu. Ponadto mnóstwo osób planuje remont elewacji czy ogródka. Kwestią, nad którą warto byłoby się zastanowić, jest wykorzystanie lamp zewnętrznych w technologii LED. Jest to z pewnością rozwiązanie, które warto przedyskutować, mając na względzie chęć oświetlenia zewnętrznego czterech kątów. W przeszłości często wykorzystywano do tego celu przestarzałą technologię, która miała wiele wad. Jednak obecnie istnieje możliwość wyboru olbrzymiej ilości różnorodnych oświetleń budynków.

Zastanawiasz się, czy oświetlenie LED zewnętrzne będzie właściwym wyborem? Gwarantujemy, że obok oświetlonego w ten sposób garażu czy wejścia przydomowego nie sposób jest przejść obojętnie! Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o fasady budynków czy oświetlenie wjazdu na posesję. Po więcej szczegółów zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Dlaczego wybrać lampy LED?

Na początku warto byłoby odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie zalety niesie ze sobą oświetlenie zewnętrzne LED. Jest to rozwiązanie, które już jakiś czas temu zdecydowanie zmodernizowało rynek oświetleniowy. Lampy ogrodowe LED, podobnie jak lampy uliczne LED mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Oto najważniejsze zalety, które mogą przekonać nas do zastosowania takiego rodzaju oświetlenia:

  • efektywność – lampa zewnętrzna LED jest zdecydowanie bardziej efektywna, w porównaniu ze zwykłymi żarówkami, które osiągają jedynie do 10% efektywności. W przypadku zastosowania tej technologii może osiągnąć nawet do 90%.
  • kolory – jest to z pewnością jedna z kluczowych zalet, szczególnie kiedy chcemy wykorzystać lampy zewnętrzne LED i stworzyć barwną scenerię np. w naszym ogrodzie. Tego typu oświetlenie dekoracyjne gwarantuje mnogość kolorów, które są praktycznie nieograniczone. Osoby zainteresowane zakupem mogą więc bez większego problemu znaleźć najwłaściwszy kolor, który w pełni odpowiadać będzie preferencjom i aspektom wizualnym.
  • czas użytkowania – te źródła światła bez wątpienia docenią także osoby, które nie przepadają za wprowadzaniem zmian. Tym sposobem mają możliwość zamontowania długowiecznego i trwałego oświetlenia, gwarantując tym samym możliwość przysłowiowego wyrzucenia z głowy nawracających myśli o konieczności wymiany lamp przez długi czas. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, lampy zewnętrzne LED działają średnio 25 razy dłużej niż zwykłe żarówki, co jest nieprawdopodobnie dobrym wynikiem. Ponadto są długowieczne – możemy cieszyć się nimi 10x dłużej niż oświetleniem halogenowym.
  • ekologia – w obecnych czasach jest to szczególna zaleta, ponieważ planeta potrzebuje naszej pomocy. Rozwiązania ekologiczne zyskują obecnie coraz większą rzeszę fanów. W przypadku oświetlenia LED ekologiczność polega na rezygnacji z zastosowania rtęci, a także innych szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. Jest to również przełomowy krok, który pozwala nam ograniczyć narażenie środowiska na szkodliwe związki chemiczne. Osoby, które chcą zatroszczyć się o dobro naszej planety, a także dołożyć cegiełkę do jej ochrony, powinny zdecydować się na lampy zewnętrzne LED. 
  • emisja ciepła – jest to ostatnia zaleta, która ma raczej niewielkie znaczenie podczas użytkowania na potrzeby domowe, ale olbrzymie dla firm, które zajmują się np. chłodnictwem. Lampy LED generują małą ilość ciepła, dzięki czemu mogą być bez problemu wykorzystywane w miejscach, w których ważne jest utrzymanie niskiej temperatury, np. w chłodniach. Jesteś właścicielem dużego przedsiębiorstwa lub hali przemysłowej? Koniecznie sprawdź nasze niezawodne lampy High Bay led, które diametralnie zmienią komfort pracy i wpłyną na efektywność pracowników. Zalety niewątpliwie docenią także rodzice małych dzieci, którzy obawiają się o poparzenia wywołane dotknięciem gorącej żarówki. Wybierając oświetlenie LED, ryzyko wystąpienia takiego zagrożenia jest znacznie zminimalizowane. 

Warto wspomnieć również o tym, jak olbrzymim udogodnieniem jest lampa solarna LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Co to oznacza w praktyce? Tylko tyle, że została zaprojektowana w taki sposób, aby w maksymalnym stopniu zoptymalizować zużycie energii elektrycznej. Czujnik ruchu uruchamiany jest bowiem wtedy, gdy na horyzoncie pojawi się obiekt ruchomy, a czujniki zmierzchu aktywowane są w przypadku niewystarczającego oświetlenia zewnętrznego – mowa oczywiście o zmierzchu, a wyłączają się jednocześnie ze wschodem słońca. 

Czy są jakieś wady takiego rozwiązania?

Oczywiście, jak każde rozwiązanie, także zastosowanie oświetlenia w postaci lamp zewnętrznych LED ma swoje wady. Mimo że kwestie te dla części osób mogą być całkowicie nieistotne, tak dla innych zadecydują o rezygnacji z ich zakupu. Jedną z głównych wad jest cena – z uwagi na wszystkie wymienione wyżej zalety, przede wszystkim efektywność i czas użytkowania, cena oświetlenia ledowego jest wyższa niż w przypadku kupna standardowych żarówek. Jednak koszta, które poniesiemy w związku z takim wyborem, w niedługim czasie całkowicie się zwrócą. Brak konieczności wymiany oświetlenia, które posłuży nam znacznie dłużej, niż tradycyjne wydaje się całkiem atrakcyjną propozycją. Jest to szczególnie ważne w przypadku zastosowania lamp zewnętrznych LED, kiedy kluczowy jest dla nas jednorazowy wybór i niemal ekspresowy montaż. 

Kolejną problematyczną kwestią może być negatywny wpływ wysokiej temperatury na działanie oświetlenia LED-owego. Jednak tą kwestią nie należy sobie nadmiernie zawracać głowy. Wada ta dotyczy przede wszystkim zastosowania takiego źródła światła w ośrodkach przemysłowych, kiedy temperatura osiąga znacznie wyższe wartości niż np. w przydomowym ogródku. Ostatnią wadą, o której warto wspomnieć, jest chłodne spektrum i niebieski szum, jakie daje zastosowanie oświetlenia LED-owego. Jest to jednak kwestia, do której nasze oko powinno względnie szybko się przyzwyczaić, co spowoduje, że w niedługim czasie przestaniemy zauważać jakąkolwiek różnicę w porównaniu np. z poprzednim oświetleniem wykorzystującym tradycyjne żarówki. 

Czy warto zdecydować się na lampy zewnętrzne LED?

Wybór najwłaściwszego oświetlenia zewnętrznego nie należy do najprostszych zadań i powinien być dobrze przemyślany. Miłośnicy ogrodów mogą zaprojektować niepowtarzalne aranżacje, wykorzystując do tego celu lampy stojące – te doskonale oświetlą drzewa i krzewy rosnące w ogrodzie, a także tereny wzdłuż ścieżki. Efekt ten robi ogromne wrażenie po zmroku, kiedy możemy w całości podziwiać stworzone kompozycje świetlne. W związku z tym, że w naszym sklepie internetowym znaleźć można różnorodne rodzaje lamp zewnętrznych LED, z powodzeniem można umieścić je w różnych miejscach. Wybór jest właściwie nieograniczony. 

Lampy zewnętrzne LED mają także bardziej prowizoryczne zastosowania jak np. oświetlenie nad wjazdem do garażu. Szczególnie trafionym rozwiązaniem jest zastosowanie wspomnianego już czujnika ruchu, który powoduje włączenie się oświetlenia w momencie np. podjazdu samochodu pod bramę garażową. To z pewnością ułatwi życie szczególnie w przypadku, kiedy często wracamy do domu po zmroku. Najlepiej ustawić taki czujnik przy wjeździe na podjazd, by oświetlenie włączyło się już w momencie wjazdu na posesję. Czujnik taki może zapalać jedynie lampę nad wjazdem do garażu lub wszystkie lampy na terenie ogrodu. Zależy to tylko i wyłącznie od wizji domowników. Bardzo ciekawą alternatywą mogą być również lampy zewnętrzne LED, które rzucają światło na elewacje. Podkreślają one kształt bryły budynku, tworząc tym samym niepowtarzalny efekt szczególnie, kiedy posiadamy dom o bardziej finezyjnym kształcie i wykończeniu elewacji.

W tym przypadku można zdecydować się także na zastosowanie oświetlenia w różnych kolorach, wybierając te barwy, które będą najbardziej pasowały do reszty wykończenia. Warto pamiętać także, że wybór obudowy takich lamp jest naprawdę olbrzymi. Możemy znaleźć lampy w różnych wielkościach i kształtach, zależnie od naszego gustu i potrzeb. Warto jednak zdecydować się na jeden styl, który wykorzystany zostanie podczas projektowania całego oświetlenia zewnętrznego. Tym sposobem możliwe będzie zachowanie spójności wszystkich elementów. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy zależy nam na schludnym wyglądzie zewnętrznym budynku. Stosując się do tych kilku prostych zasad, możliwe jest uzyskanie niebanalnego wyglądu ogrodu i elewacji budynku.

Shopping Cart