Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?

czy fotowoltaika się opłaca

Wiele osób twierdzi, że nie zdecyduje się na instalację PV w domu, ponieważ jest to zbyt kosztowne przedsięwzięcie. Oczywiście nie jest to decyzja, którą można podjąć w 5 minut. W rzeczywistości zakup i instalacja paneli fotowoltaicznych dla naszej rodziny może wiązać się ze sporym wydatkiem. Kiedy nie warto inwestować w fotowoltaikę? Czy zmiany w 2022 roku wpłynęły na jej opłacalność i spadek sprzedaży? Zapoznaj się z naszym artykułem.

Płacisz niskie rachunki za energię elektryczną

Opłacalność budowy systemu PV zaczyna się od podstawowego pytania – o wysokość rachunków za prąd. Najważniejszym celem instalacji jest ich znaczna redukcja. Dlatego, jeśli za prąd nie płacisz więcej niż 100-150 zł miesięcznie, inwestycja staje się nieopłacalna z ekonomicznego punktu widzenia. Czemu? W takim przypadku wymagana będzie niemalże minimalna instalacja. A im mniejsza, tym wyższa cena panelu, falownika czy konstrukcji oraz koszt instalacji. Z punktu widzenia instalatora koszt budowy jednostki 1,5 kWp i 3,0 kWp jest prawie taki sam. Z drugiej strony, jeśli weźmiemy pod uwagę rozwiązania ekologiczne logiczne i ochronę środowiska PV jest zawsze opłacalną inwestycją. Sprawdź nasz panel fotowoltaiczny 300w.

Zacieniona okolica

Rozważając wykorzystanie energii słonecznej w domu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednak jednym z najważniejszym jest potencjalna sprawność całego systemu fotowoltaicznego. Ta z kolei będzie wysoka tylko przy odpowiednim poziomie nasłonecznienia. Pomiary wykazały, że poziomy zacienienia, które są tylko o 3% powyżej optymalnej wartości, mogą oznaczać nawet 15-20% spadek wydajności. Dlatego konieczna jest szczegółowa analiza otoczenia. Czy kształt budynku oznacza, że miejsce montażu modułów PV będzie przez większość czasu zacienione? Warto też zwrócić uwagę na okoliczne budynki lub plany ich budowy. Nawet stosunkowo odległe obiekty mogą wpływać na cienie. Co najważniejsze jedna, należy wybrać renomowanego i doświadczonego instalatora. Unikniemy więc podstawowych błędów, zadbamy o to, aby panele ułożyć na dachu tak, aby pochłaniały, jak najwięcej energii.

Północna ekspozycja dachu

Konstrukcje nowoczesnych dachów są pofałdowane i mają złożony kształt, więc nie ma optymalnego rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych – zwłaszcza na południowych zboczach. Jeśli jedynym miejscem, w którym można je zamontować, jest północna strona dachu – najlepiej dobrze się zastanowić przed przystąpieniem do inwestycji. Dobre miejsca to wschód i zachód oraz oczywiście południe. Jeśli to również nie jest możliwe, montowany jest na ziemi lub w garażu.

Podnieś swój styl dziękicorrea amazfit gts paski – klucz do eleganckiej i funkcjonalnej mody na smartwatche. Kupuj teraz!

Planowany remont dachu

Jeśli w najbliższym czasie planujesz wymianę dachu, zrób to przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej. Takie podejście pozwoli Ci zaoszczędzić dodatkowe koszty związane z demontażem i ponownym montażem instalacji. Mamy możliwość zastosowania systemu integrującego się z połacią dachu. Dach i moduły lepiej komponują się z konstrukcją dachu, a koszt instalacji takiego systemu to oszczędność czasu i kosztów instalacji.

Planowana przeprowadzka i sprzedaż domu

Przeprowadzka to najbardziej oczywisty powód, dla którego nie warto inwestować w kolektory słoneczne. Co prawda takie instalacje mogą w pewnym stopniu wpływać na wartość nieruchomości, ale nic nie jest pewne. Ta sama zasada dotyczy samochodów. Żaden rozsądny właściciel samochodu nie instalowałby instalacji gazowej w samochodzie na krótko przed jego sprzedażą.

Jeśli jednak powyższe argumenty Cię nie dotyczą, powinieneś zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu. Panele fotowoltaiczne to przede wszystkim inwestycja. Instalacja pozwala na niezależność energetyczną i znaczne oszczędności. Trudno oszacować, ile można zaoszczędzić, montując panele. Planując zakup paneli fotowoltaicznych, należy określić, ile energii będzie zużywane przez cały rok. Jedno jest pewne, rachunki znacznie spadną, ale dopiero po kilku latach pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Koniecznie sprawdź, z jakich dofinansowań możesz skorzystać i zaoszczędź nawet kilkadziesiąt tysięcy na start.

Shopping Cart