Oprawa uliczna LED – najważniejsze informacje

oprawa uliczna led

Osoby mieszkające w pobliżu obszaru, który posiada oprawy drogowe wykorzystujące ledy, niewątpliwie mogły dostrzec kilka różnic między poszczególnymi modelami. W większości przypadków wynikają one z tego, że są tworzone przez różnych producentów i w różny sposób. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działają różne ledowe lampy uliczne, służące do rozświetlania miejskich deptaków, zapraszamy do dalszej części artykułu.

Ledowe lampy uliczne – zalety

Podstawową zaletą opraw ulicznych z diodami ledowymi, w porównaniu z tradycyjnymi latarniami, jest ich energooszczędność, a także długa żywotność – mogą świecić nieprzerwanie nawet średnio 100 000 godzin dzięki, dzięki braku ruchomych części. Oznacza to, że oświetlenie alejek osiedlowych może być pozostawione włączone przez dłuższy czas bez konieczności martwienia się o wymianę lub zatrudnienia osoby do ich konserwacji.

Wiąże się to również z tym, że ledowe lampy parkowe cechują się łatwą instalacją i wymagają bardzo małej konserwacji, są więc idealne dla obszarów zamieszkałych przez niewielką grupę osób, które mogłyby wykonywać naprawy lub wymiany. Ledowe produkty zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać różne warunki pogodowe i nadal działać nienagannie – nawet wtedy, gdy nikt nie konserwuje ich przez dłuższy czas.

Czym charakteryzują się lampy ledowe uliczne?

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jakimi wyróżnia się tego rodzaju lampa, z powodzeniem wykorzystywać je można w miejscach o charakterze reprezentacyjnym. Cechują się bowiem wysoką estetyką wykonania, a ich klasa energetyczna jest imponująca. Mogą służyć także jako oświetlenie ścieżek rowerowych – takie lampy drogowe dają jasne światło, którego temperatura barwowa zwykle jest zimna. Dzięki temu widoczność nie będzie zaburzona. Stosuje się je do oświetlania takich przestrzeni, jak place zabaw, boiska czy ciągi spacerowe.

Dostępne diody ledowe zużywają mniej energii niż tradycyjne źródła świetlne, co oznacza, że zmniejszają koszty energii i pomagają ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Ponadto mają również dłuższą żywotność niż inne kategorie oświetlenia. To, w połączeniu z mniejszym zużyciem energii, oznacza, że lampa uliczna LED wymaga mniejszej konserwacji niż ich poprzednicy. Lampy ledowe mają również długą żywotność – wielu producentów oferuje kilkuletnią gwarancję na swoje produkty.

oprawa led uliczna

Charakterystyka świateł ulicznych LED może być podsumowana w następujący sposób

Ledowy strumień świetlny charakteryzuje się m.in.:

 • długą żywotnością,
 • wyjątkowo łatwą instalacją,
 • wysoką wydajnością,
 • szerokim rozkładem światła,
 • dobrą zdolnością do rozpraszania ciepła i wysoką jasnością produktów,
 • stałym kolorem światła,
 • brakiem migotania i promieniowania ultrafioletowego;
 • niskim poborem mocy,
 • oszczędnością energii,
 • ochroną środowiska,
 • wysokim stopniem bezpieczeństwa użytkowania.

Sprawdź szeroki wybór lamp ulicznych

Uliczne źródło światła LED jest jednym z najważniejszych obiektów użyteczności publicznej. Wysokiej jakości lampy nie tylko zapewniają oświetlenie, aby piesi widzieli wyraźnie i bezpiecznie, ale także przyczyniają się do zmniejszenia przestępczości i poprawy jakości życia w naszych miastach. Jednak tradycyjne oprawy drogowe wykorzystujące lampy fluorescencyjne są stopniowo zastępowane przez ledowe oświetlenie uliczne ze względu na ich liczne zalety.

Oprawy uliczne mają niższy pobór mocy niż żarówki i świetlówki, co przekłada się na niższy koszt instalacji. Ponadto można je łatwo zainstalować i eksploatować przy niewielkich wymaganiach konserwacyjnych. Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) szacuje, że gdyby wszystkie źródła światła zostały zamienione na oświetlenie LED, zmniejszyłoby to emisję gazów cieplarnianych o prawie 6 miliardów ton każdego roku. Z tych powodów oświetlenie uliczne LED staje się coraz bardziej popularne na całym świecie, w tym np. w Chinach.

Jakie produkty są dostępne? Niezwykle zróżnicowane

Na rynku istnieje wiele różnych typów opraw oświetlenia ulicznego LED, w tym systemy oświetleniowe na wysokich masztach, które składają się najczęściej z czterostronnych lub sześciostronnych konstrukcji ze zintegrowanymi silnikami świetlnymi LED, systemy oświetleniowe montowane na ziemi, które umieszcza się na słupie, takie jak sygnalizacja dla pieszych i światełka dekoracyjne, a także inne nowe systemy oświetleniowe, takie jak reflektory motocyklowe i oprawy latarni.

W jakich miejscach sprawdzą się lampy uliczne LED?

Jeśli rozważasz zainstalowanie lamp ulicznych LED w swojej okolicy lub mieście, koniecznie dowiedz się, czy są miejsca, w których nie będą one właściwie działać ze względu na warunki panujące w danej lokalizacji. Oprawy uliczne LED można zamontować w każdym miejscu, w którym jest prąd. Jedynym ograniczeniem jest to, że nie mogą służyć jedynie do oświetlania terenów mieszkalnych, ponieważ są zbyt jasne. Z tego powodu stosuje się je głównie w oświetleniu miast i autostrad, ale w niektórych przypadkach możliwe jest również rozlokowanie ich w parkach. Doskonale sprawdzą się też w przypadku parkingów, parków rozrywki i nie tylko.

Inwestycja na długie lata 

Przewagą lamp ulicznych ledowych nad tradycyjnymi jest ich energooszczędność, gdyż zużywają mniej prądu. Działają też dłużej niż inne rodzaje lamp ulicznych i mają niższe koszty utrzymania. Ponadto nie wydzielają dużo ciepła, dlatego są bezpieczniejsze zarówno dla osób pracujących w pobliżu nich, jak i  rowerzystów i kierowców.

Czy warto wybierać oświetlenie uliczne LED?

Wiele debat na temat ledowego oświetlenia ulicznego koncentruje się na tym, czy faktycznie jest to tak niezawodne rozwiązanie. Zwolennicy świateł ledowych mówią o pieniądzach, które można zaoszczędzić na kosztach energii i konserwacji w okresie eksploatacji świateł, ale przeciwnicy twierdzą, że początkowa inwestycja jest po prostu zbyt wysoka, aby można było mówić o oszczędności. Prawda leży jednak gdzieś pomiędzy tymi dwoma argumentami.

To prawda, że ledowe lampy uliczne są droższe w porównaniu do starszych modeli, ale są też znacznie bardziej wydajne, jeśli chodzi o zużycie energii. Diody ledowe zużywają do 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki i mogą pochwalić się dłuższą żywotnością. W obszarze o dużym natężeniu ruchu pieszych, takim jak centrum miasta, może to przynieść zauważalne oszczędności w perspektywie czasu. Dodatkową zalet będzie ich odporność na warunki atmosferyczne otoczenia, takie jak deszcze czy wiatry.

Rozwiązanie tego problemu można znaleźć, patrząc na ogólny budżet miasta. Na przykład, jeśli problemem jest  utrzymanie czystych chodników w śnieżną pogodę z powodu gromadzenia się lodu na lampach, przejście na ledy może szybko się zwrócić.

Shopping Cart